Ја сам последња генерација која је носила беџеве са ликом председника Јосипа Броза- Тита. Одмах ћу признати да сам их имала чак два – на првом друг Тито фотографисан до опасача позира службено и државнички забринут у плавој униформи. На другом, мени омиљенијем, Маршал се смешка док му таман тен, зарађен на крми Галеба, истиче као снег бела униформа. Овај први беџ био ми је за сваки дан, док тај бели свечани ми је мама углавном стављала на црвени мантилић за свадбе и породичне вечере у Дому ЈНА ( пр. аутора: југословенска народна армија).
Дом ЈНА је био најлепша зграда у граду на Колубари, а његова башта је једној четворогодишњакињи изгледала бескрајна као амазонска шума. Увек смо некако достојанствено и важно набадали ћевапчиће с луком сервиране на лименим тањирима, трудећи се да лактове држимо даље од стола прекивеног карираним столњаком, пијуцкајући Кокту или точено ваљевско пиво. Мислим да сам била заљубљена у сваког голобрадог војника који би се ту и тамо промувао између липа и столова, а који је чинио да се осећам на том месту тако сигурно, заштићене и поносно.
Кад мало боље размислим, мислим да сам се заправо већи део детињства осећала поносно,…. Због тога што сам рођена у граду хероја на који са брда мотри лимени човек са подигнутим песницама. Због тога што живим у најлепшој земљи на свету, што нас воле сви ти црнци у светлуцавим одорама и беспрекорним униформама и што ми волимо цео свет. А посебно сам била поносна због тога што ми тата ради у згради преко пута Дома ЈНА, а која се страшно озбиљно и страшно важно звала Секретаријат за народну одбрану.
Имати тату у Народној одбрани беше заиста ексклузивитет у Ваљеву где су тате углавном радиле у Крушику. Наравно, годинама касније сам схватила да су тате у Крушику у то доба имали далеко веће плате, него мој у Народној одбрани, али то и даље није мењало чињеницу да је мој тата био бранилац народа, а њихови само правили оружје. Е сад, од кога ју је тада бранио тешко је рећи. Колико сам схватила замишљени непријатељи су били бројни, а улога Народне одбране јесте била да организује народ за борбу са истим, без обзира да ли реч о непријатељској војсци, поплавама, епидемијама, нукеларним катастрофама.
Опште је познато да је народ кад је изложен опасности склон паници и хистеричним облицима понашања. Зато је улога Народне одбране и била да обезбеди да свако у таквим тренуцима ради шта треба, а не шта он хоће. Сећам се да ме једном тата повео на вежбу народне одбране у село Бранковина, био је мрак, што није било уопште чудно. Наша Народна одбрана знала је да је непријатељ увек спреман и да може да удари кад се најмање надамо, у периоду поподневног одмора, викендом и државним празником, па самим тим се и народ морао увежбати на поступање у било које доба дана и ноћи. Оно што сам научила из посете Бранковини јесте да је у школи зборно место, да је командујући председник Месне заједнице и да њега сви треба да слушају, а да он треба да слуша мог тату, који ће да слуша, како сам ја то замишљала Маршала Тита лично. И наравно, да се на састанцима сеоског штаба народне одбране, који чине искључиво мушкарци, обавезно сервира слатко од трешања, погача, сир и пршута, као и ракија коју мој тата није пио, али сви остали јесу. Укапирала сам тада да је то зато што је он био главнокомадујући, а такав мора да има трезну и трезвну главу да би другима командовао.
Осим Народне одбране, у то време је постојала и Цивилна заштита. Сећам се да смо једном мама и ја налетеле испред Робне куће на гомилу жена обучене у тамно плаве комбинезон панталоне са плавим качкетима, што је за то време било јако чудно. Али стварно … жене у панталонама 1983!?! Реклама за Левис фармерке се на ТВ-у појавила чак 3 године касније.
Мама ми је рекла да је то вежба цивилне заштите, а на моје питање шта те жене треба да раде, она је рекла да спашавају народ у случају ванредне ситуације. Е, сад…. не сећам се да ли сам се тада запитала која је разлика између Народне одбране и Цивилне заштите, али да јесам свакако бих закључила да Народну одбрану чине озбиљни мушкарци који ће народ да бране од било ког непријатеља, а да су у Цивилној заштити забринуте жене у панталонама који ће народ да штите, док га мушкарци бране. Та подела улога ми је била потпуно јасна у ванредној ситуацији насталој због нуклеарне катастрофе у Чернобилу – тата је са некаквим бројачем у рукама јурио тражећи по граду непријатеља од ког треба да нас одбрани, а мама је једне недеље дошла с пијаца и рекла да због зрачења нећемо наредних годину дана јести спанаћ. Тај Чернобил је и био једина ванредна ситуација које се сећам, заједничким дејством народне одбране и цивилне заштите, и пре свега удаљености од 1.629 км удаљености од места катастрофе, народи и народности Југославије били су заштићени.
А онда су дошла времена у којима више није било једноставно схватити ко је народ, а ко непријатељ, од кога се треба бранити, а кога штитити, па су Народна одбрана и Цивилна заштита укинуте. За сваки случај, да се ваљда не забуне.
Али Марфи не спава. Оне хиљаде километара од опасности, изненада су се истопиле, и опасност је била ту, у дворишту, на вратима. Ратови, земљотреси, бомбардовање, поплаве. Народ није знао куд удара, и свако је радио шта је знао и умео. Народ свестан да га слабо ко и брани и штити, научио је да се сналази сам за себе. И тако је до дана данашњег.
Тата је отишао из Секретаријата за народну одбрану, али је за нас, његову породицу, остао бранилац и даље. И ми смо се трудили да то будемо свом окружењу, својој заједници. А заједнице су разне. И биће да смо доста тог и ми о народној одбрани начили кад је брат успео 2014. године да за мање од 24 сата заједно са разним добрим људима организије, сакупљање и испоруку пакета помоћи за Крупањ. 12 џипова хуманитарне помоћи које су сакупили Ваљевци су прва екипа која је стигла у ову варошицу погођену поплавом. Посебан изазов је био организовати поделу пакета, јер је народ био уплашен, хаотичан и бесан. Уместо водом које није било, приде и напојен ракијом. У таквим тренуцима настаје грабеж, и свако се бори за себе да приграби воде и хране, и тако би се и у Крупњу десило да ту није био тата, који је очас постао главнокомандујући. Часком су људи постројени у ланац и организован је истовар и праведна подела пакета. Све баш онако како је налагала та чудна наука о народној одбрани.
Лекције из детињства ми и данас помажу да схватим оно што нам се управо догађа.
Вирус има другачија правила игре. Он је невидиљив и најподмуклији непријатељ. Вирус чини да народ постане непријатељ сам себи. Шири се и убија нас користећи наше слабости. Суочава нас саме са собом, терајући нас да га ширимо из глупости, из ароганције, из незнања, из нужде. Или зато што нисмо заштићени јер није било никога ко би се пре ширења епидемије сетио да треба да нам обезбеди заштитну опрему.
Ако седите већ данима код куће у изолацији, чекајући сваки дан 15 часова да струка саопшти биланс жртава, ако се нервирате као ја што не умете да шијете па не можете да помогнете опремању медицинског особља, ако избегавате због стреса вечерње конференције за штампу вероватно сте до сада и сами схватили поенту овог текста. Вероватно сте схватили зашто главнокомандујући мора да буде најтрезнији и најтрезвенији. Због чега треба да постоји Народна одбрана и штаб у селу који ће се постарати да људи остану код куће, да сви којима треба добију помоћ, да намирница има колико треба. Схватили сте вероватно и због чега уместо страначких активиста пакете помоћи треба да деле волонтери Цивилне заштите. И због чега је у ситуацијама када је угрожен живот становништва неопходно организовано вођство да не би наступила анархија и борба само за свој сопствени интерес.
И било би добро, стварно би било добро да то не заборавимо кад све ово прође. Да не заборавимо да ће нам поново затребати и неко да нас штити, и неко да нас брани, и неко да нас лечи, и неко да нама управља. Да не заборавимо поново оно што је стварно битно – да је за живот најпотребенији – кисеоник, а за опстанак заједнице – солидарност.
Ако из ове показне вежбе нешто научимо – створићемо заједно и нову народну одбрану и цивилну заштиту и трезвене вође и један одговорнији и солидарнији свет. Ако нисмо…. неће ни бити нека велика штета да нас са лица земље збрише Цовид2.0.